Alionescu, după turneul de la Constanţa: Am atins ceea ce ne-am propus

1173

CSM Târgu Jiu a înregistrat o victorie şi un eşec în cadrul turneului cu numărul 5 al actualei stagiuni din Liga Naţională de Baschet Masculin. Dacă în partida cu BC Athletic Constanţa, gorjenii s-au impus la limită, CSO Voluntari nu a dat nicio şansă trupei din Târgu-Jiu, 105-70 (21-21, 36-15, 27-18, 21-16). Totuşi, echipa noastră poate consideră că şi-a îndeplinit obiectivul, obţinând un succes în faţa unei contracandidate la rămânerea în primul eşalon. În meciul cu ilfovenii, Alionescu nu s-a putut baza pe Jack Spurgeon, Stefan Andrejevic şi Andrei Gheorghe. „Am întâlnit o echipă foarte agresivă, cu o rotație lungă, care până la urmă a făcut diferenţa. Am început meciul foarte bine însă în sfertul doi, lipsa rotației s-a simțit. Am pierdut multe mingi, care s-au transformat în puncte ușoare pe tranziție şi am pierdut clar duelul recuperărilor. Una peste alta a fost un turneu în care am atins ceea ce ne-am propus, cel puţin o victorie, însă asta nu înseamnă nimic, dacă nu vom continua pe acelaşi drum, să obţinem victorii și la turneul următor”, a declarat antrenorul gorjean. Unul dintre mezinii formaţiei, Răzvan Pavel, a prins minute pe parchet în partida cu CSO Voluntari. Deşi nu a reuşit să contribuie cu puncte pentru echipa sa, Pavel a explicat ce înseamnă pentru un tânăr să joace în LNBM. ,,A fost un meci extrem de greu pentru că nu am avut toţi oamenii de bază, dar am reuşit să facem faţă în primul sfert. Per total, sunt foarte mulţumit de coechipierii mei, de cum m-au primit în joc, fiind junior. Pentru mine este senzaţional, ca la 18 ani, să pot face parte dintr-o echipă de primă ligă, este incredibil. Orice oportunitate de a vorbi cu un senior, de exemplu Stefan Nikolic sau Alin Borşa, mă ajută să înţeleg baschetul. Vrem să obţinem mai multe victorii în următoarele meciuri. Putem demonstra şi ştim că suntem o echipă care se poate bate cu adversare redutabile”, a declarat Pavel după meciul cu Voluntari.CSM TÂRGU JIU: Kevin Allen 28p, Darien McClain 16p, Alin Borşa 10p, Revaz Rogava 8p, Stefan Nikolic 6p, Remus Răceanu 2p, Răzvan Bratoloveanu, Alexandru Berca, Camil Berculescu, Mihai Bădiţă, Răzvan Pavel, Jake Spurgeon. Antrenori: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga. CSM Târgu Jiu ocupă locul 13 după acest turneu în clasamentul LNMB, dar într-o ierarhie reală se află pe locul 11, având în vedere că meciurile jucate, indiferent de rezultat, aduc, în plan autohton, un punct în clasament.