Alina Eremia Dumitriţa, argint la maratonul internațional de la Timişoara

1331

Atleta Alina Eremia Dumitriţa (23 de ani) a cucerit medalia de argint la proba de maraton din cadrul celei de a patra ediții a UVT Liberty Marathon. Competiţia s-a desfăşurat duminică, 26 septembrie, la Timişoara. Sportiva are dublă legitimare, CSM Târgu Jiu – CS Pandurii, şi este pregătită de antrenorul emerit Ion Bură. Alina a alergat 42,195 km în 3h04’ şi s-a clasat după Nicoleta Ciortan, cea care a câştigat cursa cu timpul de 03:01:00. „Este un rezultat foarte bun, mai ales că sportiva noastră este la a doua cursă de maraton alergată. Pentru Alina, obiectivele de viitor vor fi legate de această probă”, a declarat profesorul Ion Bură, pentru csmtargujiu.ro. La cea de-a patra ediție a UVT Liberty Marathon au luat startul peste 1200 de participanți, din 11 țări.