Alina Eremia, bronz la Cluj. Comportare bună pentru atleții gorjeni

1218

Sportivii care reprezintă CS Pandurii Târgu Jiu și CSM Târgu Jiu au participat, la sfârșitul săptămânii, la Wizz AIR Cluj-Napoca Marathon 2023. Atleta Alina Ermeia a luat startul în cursa de maraton (42 de km). Reprezentanta Gorjului s-a clasat pe locul 3. Cu timpul 2h 57 min, Alina a reușit un nou record personal, fiind detronată de o sportivă din Kenya și una din Serbia. ,,Sunt chiar mulțumită de acest rezultat. A fost o cursă extrem de dificilă cu multe urcări, cu diferențe de nivel, dar am dat tot, nu m-am dat bătută, pentru că niciodată nu o să mă dau bătută, indiferent cât de grea va fi cursa. Am fost la 10 secunde de locul 2”, a declarat Alina Eremia. O cursă bună a făcut și Andreea Chivoiu, care deși nu a terminat cu medalie a bifat un ,,personal best”, în proba de semimaraton. Sportiva a alergat în 1h 28min și s-a clasat a treia printre sportivii români.
La masculin, în cadrul probei de 42 km, Remalian Male a reușit și el un record personal. Sportivul a terminat cursa în 2h 34min, cu 9 minute mai bine decât ultimul sau maraton.
Gorjeanul s-a clasat pe locul 3 între români, ocupanții locurilor 1 și 2 fiind sportivi din Kenya. Dragoș Ionuț Bură și Ion Bură au coordonat delegația de la Cluj.