Alina Butnariu, primul podium al anului

1239

Atleta Alina Dumitriţa-Butnariu nu s-a întors cu mână goală de la Bucureşti. Sportiva cu dublă legitimare (CSM Târgu Jiu – CS Pandurii) a obţinut ,,bronzul” în proba de 3.000 metri. Concursul s-a desfăşurat în cadrul etapei a II-a a Campionatului Național de Seniori U23 şi U20. Prima întrecere a anului pentru sportiva pregătită de antrenorul emerit Ion Bură a avut loc în Sala ,,Ioan Soter”. Alina Butnariu s-a declarat mulţumită de rezultat, având în vedere că preferă mai mult cursele outdoor. ,,Prima reuniune atletică din acest an a fost destul de reușită. Întrecerea în proba de 3000 metri a fost una destul de grea, deoarece eu sunt învățată mai mult pe probele de montană de maraton și semimaraton. Mie mi se pare mai greu în sală. Alergările din sală sunt foarte diferite față de cele din aer liber, diferă foarte mult în special la respirație. Eu, de obicei, aleg să alerg în probele lungi, pentru că îmi plac mai mult cursele lungi. E bine că am reușit să urc pe podium la 3000 m. Urmează să mă antrenez pentru proba de 10 km, întrecere care se va ține în luna aprilie”, a declarat sportiva pentru csmtargujiu.ro. Alina Butnariu a alergat în 10:38.59, fiind devansată de Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava) – 9:58.38 şi Mihaela Maria Blaga (CSS Blaj – AC Mica Roma Blaj) – 10:18.96.