Alina Butnariu, cea mai bună tânără de la Giurgiu Ruse

505

Atleta de la CS Pandurii, Alina Butnariu, a terminat prima la categoria de tineret şi pe locul 7 la general concursul internaţional de alergare de la Giurgiu Ruse. Sportivii din Kenya au dominat întrecerea de 15 kilometri. Un număr de 244 de atleţi din opt ţări au participat, sâmbătă, la cea de-a treia ediţie a crosului transfrontalier „Free Spirit Run Giurgiu – Ruse”. Startul a fost dat de la Turnul Ceasornicului din municipiul Giurgiu, concurenţii având de parcurs un traseu pe teritoriul celor două oraşe înfrăţite – Giurgiu şi Ruse (Bulgaria). Sosirea a avut loc în Piaţa Libertăţii din Ruse. La ediţia din acest an s-au înscris sportivi din: România, Bulgaria, Marea Britanie, Austria, Kenya, Portugalia, Serbia şi Ungaria. După 43:27, primul concurent, kenianul Abel Kibet Rop, a trecut linia de sosire, alături de compatriotul său Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Al treilea a sosit tot un kenian, Nelson Kipkogei Cherutich. Prima fată care a trecut linia de sosire, la 50:29 de la startul în cursă, a fost românca Roxana Elisabeta Bîrcă, urmată de keniencele Ruth Chemisto Matebo și Ruth Nandu Mbatha.