Adrian Garcea, succes în Israel

835

Atletul de la CS Pandurii, Adrian Garcea, s-a impus duminică, 13 mai, în proba de 1500 de metri desfăşurată pe pământ israelian, la Tel-Aviv. Victoria internaţională a fost reuşită cu timpul de 3:47 şi reprezintă a doua performanță europeană de juniori a anului . După victoria din Italia, sportivul pregătit de antrenorul emerit Ion Bură a câștigat detașat întrecerea cu peste 100 de metri față de al doilea clasat. De altfel, Ion Bură a fost şi conducătorul delegaţiei naţionale, România izbutind să se clasifice pe locul secund în clasamentul general al competiţiei. Provocările internaţionale continuă pentru gorjeni, deoarece, sâmbătă, la Londra, sportiva Andreea Pîșcu și antrenorul Ion Bură vor participa la concursul “Cupa Europei”, în proba de 10.000 m.