Adela Bălţoi, medalii la Internaţionalele României!

1309

Atleta de la CS Pandurii, Adela Bălţoi, a bifat noi rezultate foarte bune la sfârşitul săptămânii trecute. Sportiva antrenată de Viorica Dima a participat la Campionatele Internaţionale de atletism ale României, competiţie desfăşurată pe Stadionul Cluj Arena. Întrecerea sportivă din Cluj Napoca a găzduit, de-a lungul celor aproape șapte decenii, 22 campioni olimpici, 34 campioni europeni, 35 recordmeni mondiali, printre care campioană care a dat numele concursului, Iolanda Balaș-Soter. Sportiva din Gorj a venit pe locul 2 la proba de 3.000 de metri obstacole, cu timpul de 10:18.60. Adela a fost devansată de Ancuţa Bobocel (10:08.90), iar pe locul 3 s-a clasat Claudia Prisecaru (10:43.73). Atleta noastră s-a impus şi în proba de Grand Prix, a doua etapă a CN, reuşind să alerge 3.000 de metri în 9 minute şi 36 de secunde.