Adela Bălţoi, învingătoare în Capitală

821

Atleta pregătită de Viorica Dima, Adela Bălţoi, a câştigat cursa de 10 kilometri din cadrul Volkswagen Bucharest HALF MARATHON 2018. Peste 16.000 de concurenţi din peste 65 de ţări au participat la cea de-a şaptea ediţie a evenimentului. La 10 kilometri, câştigători au fost Liviu Croitoru din Republica Moldova, cu timpul 00.31.42, la masculin şi Adela Bălţoi de la CS Pandurii, cu timpul 00.37.11, la feminin. Cursa Ştafetă Scholl a fost câştigată de echipa Hope Champions, cu timpul 01.09.06. Învingătorul probei de semimaraton categoria bărbaţi (21,097 km) a fost Siele Patrick Kipkorir din Kenya, înregistrând timpul 01.00.05, iar la semimaraton femei, categoria internaţională, Korikwiang Pauline Chemning, tot din Kenya, a câştigat primul loc, terminând cursa în 01.10.07. În cadrul acestei ediţii a Volkswagen Semimaratonul Bucureşti a fost stabilit un timp record de cursă, atât la bărbaţi, cât şi la femei. În ceea ce priveşte Cursa 21km naţional bărbaţi, Alexandru Corneschi a terminat primul, cu timpul 01.11.29, iar, la categoria femei, Ionela Puia a terminat cursa cu timpul 01.23.34. Alături de alergătorii amatori şi profesionişti, au luat startul la curse personalităţi ale vieţii sociale şi ale sportului românesc, pentru una dintre cauzele VBHM 2018. La întreceri au participat, printre alte nume cunoscute, foste campioane olimpice ale României precum Andreea Răducanu sau Georgeta Damian Andrunache, artiştii realizatorii radio-TV, ca Emma Zeicescu, Mihai Găinuşă sau Ernest, precum şi concurenţi din emisiunea “Exatlon”.