Adela Bălțoi, bronz la Timișoara

1046

Atleta din Gorj, Adela Bălțoi, a terminat pe podium Campionatul Național de Alergare pe șosea (10 kilometri). Sportiva care reprezintă ACS Sportul Feroviar a reușit un ,,personal best” în această probă. Bălțoi este pregătită de antrenorul Gabriel Brănișteanu. ,,Având în vedere situația pandemică din întreaga lume, doresc să mulțumesc organizatorilor pentru eforturile depuse privind organizarea acestei competiții, cât și domnului antrenor Gabriel Brănișteanu și soției Nicoleta pentru toată susținerea lor. A fost un traseu extraordinar la Timișoara, m-am simțit foarte bine, rezultatul fiind un PB 35’01″77 la 10.000 metri, respectiv locul 3. Sunt foarte mulțumită de rezultat și aștept cu nerăbdare următoarele competiții cu rezultate bune”, a declarat sportiva pentru Cotidianul Gorjeanul. La evenimentul din Banat a fost prezentă și fosta campioană olimpică Constantina Diță Tomescu. Gorjeanca va candida la președinția Federației Române de Atletism.