Acosta, decisiv! Viitorul a câștigat bătălia de la Târgu-Jiu

1472

Viitorul Târgu Jiu s-a calificat în Cupa României după ce s-a impus, miercuri seară, pe Stadionul Municipal din Târgu-Jiu, în jocul găzduit de Pandurii. Un singur gol a făcut diferența în meciul dintre cele două rivale, chiar Felipe Acosta, jucător împrumutat de la amfitrioni la echipa lui Nicolae Sarcină, fiind marcatorul. De altfel, columbianul a avut și prima mare ocazie a încleștării, dar a fost stopat de Iovicin după o gafă a apărării pandure. Actul secund a debutat cu o ocazie imensă a lui Bebeto Lupuleț, dar și vârful gazdelor a fost oprit să deschidă scorul de Geantă. Până la urmă, un corner a dus la golul lui Acosta, care a recuperat o minge bâlbâită de defensiva adversă și a înscris (54). Peste numai câteva minute, columbianul a fost tăvălit serios de un tackle al lui Robert Stancu, iar, la intervenția tușierului, centralul partidei a arătat cartonașul roșu. În inferioritate numerică, Pandurii, care a controlat bucăți bune de joc, nu a mai avut forța să se ducă peste adversar, iar oaspeții au gestionat fără mari probleme finalul de joc.

Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Târgu Jiu: 0-1 (0-0)
Pandurii: Iovicin – Pleaşcă, Robert Stancu, Gomes, Truşescu, Sean Aerts, Robert Petre (Mihai Stancu), Afrim, Mensah, Rasoveanu (Obeng), Bebeto Lupuleț (Peia).
Viitorul: Geantă – Buleică (Ciul), Sveikauskas, Băican, Godja, F.Acosta (Dodoi), Doumbia (Țegle), Vulpe, Buțurcă (Gheban), Dulca (Gîrbiță), V. Rusu.
După meci, antrenorul Călin Cojocaru a declarat că echipa sa a fost mai bună, iar eliminarea a fost acordată prea ușor. ,,Am pierdut, dar vreau să-i felicit pe băieți pentru atitudine. Am avut o nesincronizare pe fază fixă și, din păcate, am luat gol. În rest, cred că am controlat jocul, ne-am creat ocazii și i-am dominat ca posesie. Eliminarea a fost acordată foarte ușor, după 5 minute o intrare similară a avut un jucător al lor și a primit galben, dar suntem obișnuiți cu asemenea arbitraje. Nu vreau însă să mai vorbesc despre aceste aspecte, ca lumea să nu spună că ne ascundem după aceste lucruri. Am demonstrat că am fost superiori ca joc”, a spus timișoreanul. Sâmbătă, de la ora 18.00, Pandurii revine pe teren împotriva Viitorului, dar de data aceasta va evolua cu echipa secundă a clubului gorjean. Meciul se joacă tot la Târgu-Jiu. ,,Va fi un meci la fel de greu, trebuie să ne revenim după acest joc, pentru că adversarii noștri veneau după 4-5 partide oficiale, aveau alt ritm, dar asta nu s-a văzut. Totuși, ca și oboseală, am resimțit efortul.” De partea cealaltă, antrenorul Cristian Lupuț speră ca acest succes să-i deblocheze pe jucătorii săi și în campionat. Viitorul are un program extrem de greu, iar duminică se deplasează la Chiajna, pentru meciul cu Concordia. ,,E o victorie de moral, am întâlnit un adversar bun, peste nivelul Ligii a treia. Trebuie să fim realiști, încă mai avem mult de muncă și asta s-a văzut. Trebuie să avem răbdare, pentru că s-au făcut foarte multe schimbări la nivelul lotului, dar eu spun că lucrurile se vor așeza. Cred că diferența s-a făcut la atitudine și ambiție. Dacă înscriam la cele două ocazii, poate era altul jocul, dar sunt meciuri specifice cupei, în care echipele de nivel inferior încearcă să dea totul. Cred că este o victorie meritată. Avem un program extrem de greu, dar eu sunt realist și lotul a crescut la nivel individual, dar mai avem de lucru la nivel de echipă. Chiajna e un adversar care are un parcurs bun, dar eu spun că putem scoate ceva de acolo”, a spus tehnicianul după joc.
Concordia – Viitorul începe la ora 18.00.

Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 3-1
Progresul Ezeriş – CSM Reşiţa 2-3 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 2-3 după 120 de minute)
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava 2-1
Fotbal Comuna Recea – Minaur Baia Mare 0-3 – la ,,masa verde”
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Târgu Jiu 0-1