Accidentări la Universitatea Craiova. Elvir Koljic şi Marius Constantin ratează derby-ul cu CFR Cluj

1418

Bosniacul Elvir Koljic s-a „rupt” din nou, în prima repriză a meciului din deplasare cu Sepsi, pierdut de olteni cu 3-1, şi va lipsi de pe gazon în perioada următoare. Atacantul de 26 de ani a fost înlocuit în repriza secundă la Sfântu Gheorghe, iar când a ajuns la Craiova a efectuat un RMN, în urma căruia s-a constatat că are probleme la genunchi şi va rata cel puţin un meci, respectiv derby-ul cu CFR Cluj, programat sâmbătă, de la ora 21.00, pe arena „Ion Oblemenco”, dar sunt şanse să lipsească chiar mai mult de pe gazon. Elvir Koljic începuse bine anul, marcând atât împotriva Rapidului, cât şi cu Sepsi. Bosniacul a avut trei accidentări grave de când a venit la Universitatea Craiova, în toamna anului 2018, dar şi în aceste condiţii statistica sa este foarte bună, în 74 de meciuri reuşind 32 de goluri şi opt pase decisive pentru formaţia din Bănie.

Marius Constantin s-a accidentat
Un alt jucător al Universităţii Craiova care a acuzat probleme medicale şi a fost schimbat chiar în prima repriză a partidei cu Sepsi este Marius Constantin. Şi el are probleme la genunchi şi va absenta de pe gazon în perioada următoare.
În condiţiile în care şi Valerică Găman este accidentat şi va lipsi până la finalul stagiunii, iar Bălaşa a fost cedat la Sepsi, pe postul de fundaş central, Reghecampf se poate baza în acest moment pe Paul Papp, Vladimir Screciu şi eventual Alexandru Creţu. Un alt jucător pe care Laurenţiu Reghecampf nu poate conta este mijlocaşul croat Ante Roguljic, care a fost mai mult accidentat de când a venit la Universitatea Craiova. Formaţia din Bănie s-a dispensat de patru jucători în iarnă aceasta, fără a efectua până acum vreo achiziţie.