Abonați la 3-0?…

437

Pandurii a sperat la trei puncte de la Chiajna, dar s-a întors cu trei goluri încasate după o serie de gafe ce au îngenunchiat echipa gorjeană. A doua înfrângere a sezonului vine la același scor, 3-0, cu care Pandurii a pierdut și meciul cu Steaua.

Sub ochii selecționerului, junele Iordănescu a început meciul cu Concordia cu Anton și Nistor pe banca de rezerve, deși înaintea startului campionatului se putea spune că ambii jucători ai Pandurilor sunt selecționabili. O palmă serioasă a primit Anton și din partea cehului Droppa, a cărui evoluție la primul său joc ca titular a fost una foarte bună. Și nu numai cei doi au început jocul pe bancă, dintre titularii obișnuiți și Hora a început jocul ca rezervă de lux.

Echilibru în primul mitan
Gazdele au fost cele care au avut inițiativa în debutul meciului și Mingote a fost primul dintre portari care a avut de lucru. Portughezul a intervenit salvator în minutul 20, când o combinație între Purece și Țîră a făcut șah-mat axul central al apărării pandure. Patru minute mai târziu a venit rândul lui Matache să se facă remarcat la o lovitură de cap a lui Droppa după o lovitură liberă executată de Răduț. După încă o lovitură de cap a lui Droppa, de această dată peste poartă, cehul a încercat să-l surprindă pe Matache cu un șut de la peste 35 de metri, însă portarul a fost la post.
One man show în prima repriză, Droppa a trecut la serviciu și Mihai Roman putea să deschidă scorul din pasa cehului dacă ar fi fost mai atent la finalizare.

Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu 3-0 (0-0)
Stadion “Concordia”, Chiajna, spectatori: 1.000
Au marcat: Constantinescu (min. 69), Purece (min. 77), Pena (min. 90+1)
Concordia: Matache – Vagner (min. 73 Bărboianu), Sîrghi, Tincu, Bucurică – Bruno Madeira (min. 85 L. Ion) – Purece, Cristescu, Giurgiu, Constantinescu – Țîră (min. 61 Pena). Antrenor: Marius Baciu.
Pandurii: Mingote – Ungurușan, Vasco, Șandru, Grecu – Mrzljak, Droppa (min. 73 Nistor) – Ciucur, Răduț, Nicoară (min. 58 Hora) – M. Roman (min. 66 Wellington). Antrenor: Edi Iordănescu.
Arbitri: Florin Andrei Chivulete – Bogdan Velicu, Andrei Constantinescu.
Cartonașe galbene: Bucurică (min. 16), Sîrghi (min. 34), Cristescu (min. 40) / M. Roman (min. 29), Nistor (min. 88), Ungurușan (min. 90+3)

Comedia erorilor
După o perioadă de acalmie din debutul reprizei secunde, partida a căpătat din nou un grad ridicat de frenezie. Pena l-a remarcat din nou pe Mingote, portughezul respingând o puternică lovitură de cap a vârfului Concordiei în minutul 64 pentru ca la faza imediat următoare Roman să irosească o ocazie imensă, Matache având și el o intervenție salvatoare. Tabela nu a rămas multă vreme intactă, iar cel care a ajutat la deblocarea sa a fost Vasco Fernandes, care a încercat o pasă cu pieptul în propriul careu, iar Marian Constantinescu a fost vulpoiul care a venit din spate și a deschis scorul. Era minutul 69 și Pandurii pusese deja un genunchi în pământ. Putea reveni trupa lui Edi Iordănescu dacă Wellington, la debutul său la Pandurii, perfora plasa porții echipei pe care tocmai a părăsit-o, dar brazilianul a reluat slab cu capul din poziție excelentă în minutul 72. La cealaltă poartă, după eroarea lui Vasco a fost dublată de una a lui Mingote, care a ezitat din nou să iasă pe o centrare a lui Cristescu, iar Purece a găsit fermoarul deschis și a marcat pentru 2-0. Nu a fost suficient, gazdele au făcut scor pe seama echipei lui Edi Iordănescu. În minutele de prelungire Bucurică a trecut lejer de fundașii Pandurilor, a centrat perfect pentru Pena, care a înscris pentru 3-0. În loc să urce pe primul loc, cu acest eșec umilitor, Pandurii a picat pe locul 7 și iese pentru prima dată din zona de play-off.