Adela Bălțoi, ,,argint” în capitală

1044

Atleta gorjeancă Adela Bălțoi Dumitrescu a obținut o nouă medalie importantă. Sportiva care reprezintă cluburile ACS Sportul Feroviar și CSM Caransebeș a terminat pe locul 2 Grand Prix-ul de 10 km, organizat de BCR. Cursa s-a desfășurat în București, iar fosta reprezentantă a Clubului Sportiv Pandurii a fost singura româncă din primele patru concurente. Adela a terminat cursa în 34 de minute și 56 de secunde. Locul întâi a fost obținut de o sportivă din Kenya, iar locul trei a revenit unei concurente din Italia.
,,A fost primul concurs din România pe șosea în care am alergat și seara. Am avut parte de ploaie și puțin vânt pe traseu, dar a fost cald și condițiile au fost bune. La București sunt competițiile mele preferate, de fiecare dată merg cu drag. Următoarea competiție majoră o să fie la Craiova, Naționalele de Pistă în aer liber”, a declarat gorjeanca. Adela Bălțoi Dumitrescu se pregătește cu antrenorul Gabriel Brănișteanu.