Alina Eremia, bronz la Băcău

884

Alina Eremia și Andreea Chivoiu, cele două sportive cu dublă legitimare (CS Pandurii – CSM Târgu Jiu) au luat parte, în weekend, la Campionatul Naţional Universitar de Atletism. Competiția s-a desfășurat în sala de la Bacău. Eremia a terminat pe locul 3 în proba de 3000 m, în timp ce Andreea Chivoiu a venit pe 5, în ambele curse la care a participat (800 m și 1500 m). ,,A fost o probă dificilă pentru mine. Eu alerg de obicei în cursele de maraton și semimaraton, iar acum a fost o diferență mare de abordare a cursei, dar am reușit să urc pe podium, chiar dacă acesta nu este proba mea. Acum urmează să mă pregătesc pentru cursa de 10 km de pe 26 martie”, a declarat Alina. ,,Am vrut să știu unde mă aflu cu pregătirea în aceste probe, totul în perspectiva viitoarele concursuri. Cred că se putea și mai bine, dar în perioada următoare mă voi pregăti intens pentru a îmbunătăți timpul de alergare la fiecare dintre aceste probe”, a spus Andreea Chivoiu pentru csmtargujiu.ro. Cele două atlete sunt pregătite de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură.