Pandurii a zdrobit-o pe Gilortul

1480

Pandurii Târgu Jiu a obţinut o victorie categorică în meciul dintre echipele gorjene disputat pe Stadionul ,,Cristinel Răducan” din Târgu Cărbuneşti. Trupa lui Călin Cojocaru nu a avut milă de formaţia lui Mihai Dinu, de care a trecut cu 6-1, graţie unei reprize secunde extrem de fructuoase. Nimic nu anunţa ,,măcelul” după primele 45 de minute, când oaspeţii au intrat la cabine cu un avantaj minim pe tabelă după golul lui Robert Petre (`11). Ba mai mult, Bogdan Dănăricu a egalat după trei minute de la reluare, cu un şut necruţător pentru Iovicin. Tot trei minute a durat şi echilibrul dintre cele două formaţii, Marian Pleaşcă transformând un penalty scos după o fază confuză. Vizitatorii s-au dezlănţuit după reuşita căpitanului. Nichifor Georgescu (19 ani) a marcat la debut pentru panduri (`59), Pleaşcă a făcut dubla (`65), iar Obeng Peniel (`68) şi Bebeto Lupuleț (`83) au desăvârşit umilinţa pentru amfitrioni. La echipa noastră a debutat, în centrul apărării, şi Marius Savu (20 de ani). Pandurii a acumulat 10 puncte după primele 4 runde şi a urcat pe locul secund în clasament, după ce meciul dintre CSM Reşiţa şi CSM Deva s-a încheiat cu victoria bănăţenilor. Gilortul a coborât pe ultimul loc după acest eşec şi din cauza faptului că Viitorul 2 a reuşit să treacă de Jiul Petroşani, scor 2-1. Această partidă s-a jucat la Bumbeşti Jiu.

Gilortul – Pandurii 1-6 (0-1)
Au marcat: Bogdan Dănăricu (48′)/Robert Petre (11′), Marian Pleașcă (51′ – penalty, 65′), Andrei Georgescu (59′), Peniel Obeng (68′), Bebeto Lupuleț (83′).
Cartonașe galbene: Oprișa, Avrămescu, Gîlcescu/Suently, Trușescu.
Gilortul: Beaujeon – Cuțitoiu, Dolcescu (65′ Cocioabă), Istudor, Gheorghe (46′ Safta) – Oprișa (65′ Miroiu), Avrămescu (cpt) – Stegaru, Dănăricu, Bucur (87′ Lazăr) – Gîlcescu. Rezerve neutilizate: Voinea – Scurtu, Filip. Antrenor: Mihai Dinu.
Pandurii Lignitul: Iovicin – Pleașcă (cpt, 79′ Corduneanu), Savu, Suently, Trușescu (62′ Peniel) – Aerts, Jorges, Mensah (74′ Lupuleț), Petre (74′ Stancu) – Rasoveanu (62′ Afrim), Georgescu. Rezerve neutilizate: Oprița – De Las Heras, Tyreses, Cojocaru. Antrenor: Călin Cojocaru.