Alina Butnariu, victorie la revenirea în competiţii

1315

Sportiva Alina Butnariu şi-a adăugat în palmares un nou titlu de campioană naţională. Atleta, care de curând a obţinut dublă legitimare (CS Pandurii – CSM Târgu Jiu) s-a impus, sâmbătă, în cursa de 36 de km alergare montană. A fost o victorie după 10 luni de pauză, tânăra alergătoare devenind, de curând, mămică.,,Fiind o cursă destul de grea, domnul profesor mi-a zis să mă opresc după 2 km, pentru că ştiţi, eu am născut de curând și îi era frică să nu pățesc ceva. După 2 km de alergare, domnul profesor mă aştepta să vadă cum sunt, dar i-am spus că eu pot alerga, că nu mă doare nimic şi am continuat cursa. Au fost două ture de 18 km și i-am spus că vreau să alerg prima tură, să văd cum mă simt. Totul a mers bine, aşa că m-am ambiţionat și am terminat cursa”, a povestit Alina pentru csmtargujiu.ro Campionatele Naționale de Alergare Montană pe distanță lungă și scurtă au avut loc, la finalul acestei săptămâni, la Câmpulung Moldovenesc.