Antrenorul Energeticianului: ,,Singuri ne-am semnat sentinţa!”

984

Echipa omului de afaceri gorjean Nicolae Sarcină a retrogradat matematic din liga secundă. Dupa un sezon în care s-a discutat şi de promovare în Valea Jiului, trupa din Petroşani a capotat în partea a doua a campionatului, când s-a renunţat la foarte mulţi jucători cu experienţă. Eşecul cu Metaloglobus (3-0) a consemnat retrogradarea Energeticianului, dar antrenorul Viorel Tănase a declarat că momentul culminant a fost jocul cu Pandurii din retur. ,,Sunt dezamăgit. După o primă repriză bună, a doua repriză am căzut total după primul gol şi au urmat şi celelalte două. Îmi pare nespus de rău pentru această retrogradare din punct de vedere sportiv şi mai mult de atât nu pot să spun, pentru că singuri ne-am semnat sentinţa, la meciul de acasă cu Pandurii. Matematic suntem retrogradaţi”, a declarat tehnicianul. Energeticianul a avut o serie incredibilă de meciuri nefaste, în 16 jocuri reuşind doar o victorie, şapte egaluri şi opt înfrângeri. În acest sezon, echipa a fost condusă de Cristian Dulca, Marin Tudorache, Bogdan Andone, George Zima, Emil Szolomajer şi Viorel Tănase. Singura speranţă a trupei lui Nicoale Sarcină devine acum depunctarea Pandurilor de către FIFA.