Doi tineri gorjeni, campioni europeni la unifight

461

unifightUn jandarm gorjean, instructor sportiv al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Gorj, a obţinut cu doi dintre sportivii săi o medalie de argint şi una de aur la Campionatul European de Juniori Unifight. Gabriel Voicu pregăteşte şi jandarmii dar şi tineri care vor să înveţe arte marţiale.

Campionatul European de Junior Unifight (Full contact) s-a desfăşurat la Sala Polivalentă din localitatea Reşiţa, judeţul Caraş- Severin, week-end-ul trecut. La acest concurs au participat peste 100 de sportivi care făceau parte din loturi din toată Europa. În lotul României s-au aflat şi doi tineri gorjeni care sunt pregătiţi de jandarmul Gabriel Voicu şi care nu au plecat cu mâna goală de la campionat. Nicolae Boldea s-a clasat pe primul loc la categoria de vârstă 14-15 ani, 60 de kilograme (junior I), primind medalia de aur, iar Cătălin Vochiţa a ocupat un onorant loc II şi medalia de argint la categoria de vârstă 16-17 ani, 75 de kilograme (junior II). În total, lotul României a obţinut trei medalii de aur. Datorită rezultatelor foarte bune, tinerii gorjeni au fost selecţionaţi pentru a participa la Campionatul Mondial care va avea loc la Bucureşti în perioada 23-27 noiembrie a.c. Cei doi tineri au fost aleşi pentru lotul României în urma obţinerii locului I la campionatul de unifight de la Strehaia, judeţul Mehedinţi.